avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis conducere

va tog sa-mi spuneti pe ce perioada se suspenda permisul de conducere pt depasirea vitezei de 100 km/ora.
in urma cu mai putin de 2 ani l am mai avut suspendat pt alta fapta.
am pierdut in instanta.
pot da examen dupa 30 de zile?
multumesc !
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 11:41, 2 Martie 2019
Nu exista în codul rutier contravenție legata de depășirea unei anumite viteze, în cazul dvs. 100 km/h. Există doar sancționarea depășirii limitei de viteze admise pe o anumita categorie de drum, sau limite de viteza data de indicator de restricție, de către o anumita categorie de vehicul.
mi a fost suspendat permisul pt depasirea cu mai mult de 50 km /ora..
90 de zile,nu puteti da examen de reducere suspendare.
Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2019
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea permisului pt 90 de zile dorycayo dorycayo mia fost retinut permisul pt 90 de zile pentru 0.24mg alcool in aerul expirat si depasirea vitezei cu peste 51 km.ma poate ajuta si pe mine cineva cu un ... (vezi toată discuția)
Depasire viteza cindi81 cindi81 buna ziua, intrebarea mea e urmatoare: daca mi s-a suspendat permisul de conducere pt 90zile pt depasirea vitezei legale (259 km/ora) il pot recupera dupa 30 ... (vezi toată discuția)
Retinerea permisului de conducere. ce trebuie sa fac? ajutati-ma! va rog! ContSters265345 ContSters265345 Azi m-a prins radarul in localitate cu 105 km/h, am categoriile BE CE, categoria B o am din aprilie 2012. Am luat 10 puncte amenda si retinerea permisului de ... (vezi toată discuția)