Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada preaviz

Buna dimineata!
Un salariat a adus astazi demisia si va intra in preaviz incepand cu data de maine, a 20-a zi fiind data de 01.04! contractul va inceta in data de 01.04 sau pe data de 02.04?
Contractul inceteaza dupa 20 de zile pentru ca durata preavizului nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.Deci contractul va inceta cu data de 02.04.2019 .
Incetarea contractului , adica operarea in revisal se va face pe data de 02.04?
Alexandra Ilie, utilizator
Incetarea c.i.m. se tarnsmite in REVISAL la data incetarii c.i.m. sau la data luării la cunoștință a evenimentului ce a determinat, în condițiile legii, încetarea contractului individual de muncă.
Am inteles , voi inceta pe data de 02.04. Daca am dat nr. de inregistrare demisiei, decizia de incetare o pot face atunci in data de 02.04 sau trebuie intocmita de astazi ?
Alexandra Ilie, utilizator
Chiar daca ati dat numar de inregistrare demisiei, decizia de incetare o puteti face atunci in data de 02.04.2019.