Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este obligatorie casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este obligatorie casa de marcat?

Bună ziua! Urmează să deschid un SRL neplatitor de TVA și să aduc din China niște mașini-unelte. Potențialii clienți vor fi persoane juridice dar și persoane fizice. Mașinile respective costa undeva între 700-2000 de euro, le voi preda personal, dar voi trimite și prin curierat. Există vreo posibilitate astfel încât sa nu fiu obligat sa achizitionez casă de marcat, sa pot sa eliberez doar factură și chitanță, având în vedere faptul că e posibil într-o luna sa vând cinci mașini sau chiar una?
Daca faceti livrarea marfii catre clientii persoane juridice și fizice doar prin curierat si incasarea prin contul bancar al firmei, nu va va trebui casa de marcat..
Daca tot ce vindeti ajunge la cumparatorii persoane fizice exclusiv prin posta (de stat sau privata), nu e nevoie de casa de marcat. Catre persoanele juridice puteti vinde cu factura si chitanta. Volumul vanzarilor nu are relevanta la obligatia achizitiei casei de marcat fiscala.