Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept in spatiu locativ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept in spatiu locativ

Daca proprietarul m-a luat in spatiu pe 10 ani (cat are valabilitate cartea de identitate) si intre timp a decedat, mostenitorii ma pot evacua? Si in ce conditii?
Mostenitorii va pot evacua daca au dezbatut succesiunea si au devenit coproprietari. Va pot solicita acest lucru printr-o notificare, iar ulterior in instanta...daca este cazul.
chiar daca eu locuiesc de 20 de ani in imobil ? Nu exista vreo compensatie sau alta formula ?
Nu exista nicio compensatie, eventual daca ati facut anumite investitii si aveti chitante/facturi, puteti cere acest lucru.
Incercati sa ii contactati si sa le oferiti o chirie. Incercati sa negociati cumpararea sau orice altceva.
Nu sunt deschisi la o discutie si negociere in acest sens. Ideea este ca atata timp cat eu am domiciuliul stabil inca 3 ani in acest imobil ma pot evacua legal, cat timp fiica acestuia e coproprietar pe un sfert si inca nu a deschis succesiunea dupa defunct?

Liliana Gradinaru a scris:

Incercati sa ii contactati si sa le oferiti o chirie. Incercati sa negociati cumpararea sau orice altceva.