Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit datorat in caz de vanzare de 1% sau 3%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit datorat in caz de vanzare de 1% sau 3%

Buna seara,

In cazul vanzarii unui apartament, mostenit anul trecut( atunci s-a facut dezbaterea mostenirii), ce impozit se datoreaza conform noilor modificări legislative?1% sau 3%? Mostenitorii sunt sotia supraviețuitoare si fiica, daca are vreo relevanță.
Mulțumesc frumos!
lylyanac, utilizator
a) 3% pentru construcțiile de orice fel și terenurile aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, deținute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;

Dvs l-ati dobandit anul trecut, normal ca e vb de 3%, daca il vindeti mai repede de 3 ani.
gi-jane2, moderator
În cazul vanzarii imobilelor dobândite prin moștenire, impozitul se calculează în funcție de data decesului celui pe care l-ati moștenit.
1% dacă au trecut mai mult de 3 ani.
3% dacă nu s-au împlinit 3 ani.

,
OG nr. 16/2022 modifică alin. 1 art. 111 Cod Fiscal după cum urmează:

„(1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează la valoarea tranzacției prin aplicarea următoarelor cote:

a) 3% pentru construcțiile de orice fel și terenurile aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, deținute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;

b) 1% pentru imobilele descrise la lit. a), deținute o perioadă
mai mare de 3 an
i.”

Legiutorul a diferentiat cuantumul de plata impozit de data obtinerii calitatii de proprietar asupra bunului imobil,nu de data decesului fostilor vanzatori
Da, dar se considera data dobandirii, data decesului.
Certificatul de mostenitor doar ii stabileste si consolideaza calitatea de proprietar si mostenitor.
Intre data decesului si data dezbaterii succesiunii, cine a posedat imobilul?
raluk0207, utilizator
Dispozițiile din C. Fisc trebuie coroborate cu cele din C. civ.

Art. 1.114 Cod civil
(1) Acceptarea consolidează transmisiunea moştenirii realizată de plin drept la data decesului.

Nu există nicio clipă în care moștenirea este fără de stăpân. Moștenitorul (adică succesibilul acceptant) este retroactiv proprietar. Este proprietar sau, după caz, coproprietar din clipa morții celui care lasă moștenirea, iar nu de la data dezbaterii moștenirii, respectiv de la data obținerii ... dovezii acestei calități = certificatul de moștenitor.
romascanu, moderator