Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbare din suspect in martor al propriei infractiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbare din suspect in martor al propriei infractiuni

In urma unei plangeri penale a mea, pentru infractiunea de tulburare de posesie de catre vecin,inaintata unui parchet, acesta,vecinul, avand calitatea de suspect,organul de cercetare penala i-a schimbat calitatea din suspect in martor . Este legala o asemenea schimbare,adica suspectul devine martorul propriei actiuni ilegale? Organul de cercetare penala,in acest caz politia, are competenta unei asemenea schimbari? Si ca urmare s-a dispus clasarea plangerii penale,cu toate ca suspectul isi recunoaste vinovatia ?
Din moment ce o persoană dobândește calitatea de suspect, această calitatea nu-i poate fi transformată în niciun caz în cea de martor, Există însă posibilitatea ca, dacă s-a dispus o soluție de clasare în cauză, fostul suspect să devină martor intr-un alt dosar ulterior.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj