Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sume neutilizate la stingere?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sume neutilizate la stingere?

In seara asta am făcut greșeala să accesez spațiul virtual personal de pe site-ul ANAF și am solicitat informații despre obligațiile de plată. Menționez că lucrez de mai mult de 4 ani ca PFA fără întrerupere, sunt cu toate plățile la zi, însă sumele care apar acum pe documentul cu obligațiile de plată m-au șocat și nu mai pot dormi în noaptea asta.

Foarte pe scurt, imi apare ceva de genul "Total de plată pentru anul 2019: 18000 lei." Iar mai jos, apare "Sume neutilizate la stingere: -19000 lei".

Spuneți-mi vă rog că nu am de plătit suma aia imensă, de 18000 de lei. Din păcate nu mă pricep deloc iar terminologia mă depășește, însă sper că suma aceea neutlizată la stingere reprezintă defapt plăți pe care eu le-am făcut dar ANAF-ul nu le-a înregistrat? Adica aș putea cumva să "sting" toată suma aia de 18000 de lei?

Doar atât vă rog să-mi spuneți, dacă trebuie să plătesc suma aia sau nu. Ca să știu dacă pot dormi liniștit la noapte. :(

Mulțumesc anticipat.
bluesky_c3, utilizator
Sunt sume platite eronat in alt cont.

Mergeti la ANAF si faceti o compensare.