Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

constructie fara autorizatie

am facut o constructie cu aproximativ 10 ani in urma si as vrea sa fac autorizare.
intrebarea mea este cum pot scapa de amenda, avand in vedere ca in anul 2008 mi s/a intocmit o nota de constatare care solicita aplicarea legii 50/91 si sistarea lucrarilor si de atunci nu am mai primit nimic

doresc inclusiv reprezentare avocatiala pentru a elimina amenda si autorizarea constructiei
radudorina, utilizator
Nu mai puteti obtine autorizatie, ci deschideti un proces de accesiune care va da dreptul de proprietate asupra acelei constructii.
pot face in baza hotararii înscrierea in cartea funciara sau trebuie urmata o procedura anume?
mai este acceptat de OCPI, hotararea obtinuta in procesul pentru accesiune