avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

constructie fara autorizatie

am facut o constructie cu aproximativ 10 ani in urma si as vrea sa fac autorizare.
intrebarea mea este cum pot scapa de amenda, avand in vedere ca in anul 2008 mi s/a intocmit o nota de constatare care solicita aplicarea legii 50/91 si sistarea lucrarilor si de atunci nu am mai primit nimic

doresc inclusiv reprezentare avocatiala pentru a elimina amenda si autorizarea constructiei
Ultima modificare: Duminică, 10 Martie 2019
radudorina, utilizator
Cel mai recent răspuns: radudorina , utilizator 20:37, 9 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai puteti obtine autorizatie, ci deschideti un proces de accesiune care va da dreptul de proprietate asupra acelei constructii.
pot face in baza hotararii înscrierea in cartea funciara sau trebuie urmata o procedura anume?
mai este acceptat de OCPI, hotararea obtinuta in procesul pentru accesiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate interpreta legea nr. 7/1996? Cris1971 Cris1971 Cum se poate interpreta Legea nr. 7/1996? [i]\\"Art. 36. - (1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciară în baza ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie oanacris oanacris am construit o casa acum 10 ani am cadastru am avut si cerere pt eliberare de autorizatie de constructie dar timpul a trecut si nu am facut nimik acum 5 ... (vezi toată discuția)
Autorizație de construire pentru o anexa gospodăreasca ilegal construita Simona.Dunca Simona.Dunca Buna ziua! In 2015 (acum vreo 5 ani) am construit o anexa gospodăresc (beci - fundatie din beton sapat in pământ + garaj deasupra) de aproximativ 10 ... (vezi toată discuția)