Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... notificare vs instiintare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

notificare vs instiintare

Mai mult ridic subiectul ca sa "ne radem" impreuna.
Am trimis recent o notificare catre o firma mare 100% romaneasca (peste 100 mil de euro cifra de afaceri) prin care ii instiintam cu sunt scadente niste garantii de buna executie (constructii).

Ce sa vezi, au inceput sa rada, ca ma iau de ei, cum e posibil sa "umblu cu notificari", sa refac hartia sa scriu cerere sau instiintare ca sa nu ne "suparam".

Lesin de ras pur si simplu. Asta e nivelul de comunicare intr-o companie de 500+ angajati si cifra de afaceri de peste 100 mil de euro.

Totusi intreb, poate sunt eu dobitoc, chiar asa conotatie negativa are termenul de notificare?
actoh, utilizator
Nu exista nici o conotație negativă.in general se încearcă soluționarea amiabilă înainte de a declanșa un eventual litigiu.Cei care care au pus astfel problema sunt niste prostovani ca sa nu spun altfel.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Subscriu la cele mentionate de dl avocat. Notificare este termenul ideal in situatia dvs.. In general firmele mari din domeniul constructiilor au radacini de prin Israel. Veti gasi persoane foarte "sensibile" in acele companii.