Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in Italia.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in Italia.

Buna seara. As dori sa aflu ce trebuie sa fac in Romania pentru a putea solicita pensionarea in Italia . Mentionez ca am lucrat 29 ani si 5 luni in Romania,iar de 12 ani lucrez in Italia cu contract de munca .Cu noua lege COTA 100 adica (62 ani varsta,si 38 ani contributii ) pot solicita iesirea la pensie .Ce documente sau formulare ar trebui completate sau legalizate notarial in Romania ? In prezen indeplinesc conditiile pentru COTA 100 in Italia !Va multumesc .
Romica Murariu, utilizator
Pensia internațională 2019: Cum obții pensie și pentru perioadele lucrate în alte țări
www.avocatnet.ro/articol_502...
Multumesc,dar intrebarea mea era legata de asa zisa lege " Cota 100" recent pusa in aplicare !
Detalii "cota 100"
[ link extern ] /
Multumesc .