Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Unde pot gasi consultanta pentru pensie internationala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Unde pot gasi consultanta pentru pensie internationala?

Tatal meu in varsta de 62 ani doreste sa se pensioneze anticipat, a fost sofer de camion in europa pe toata durata din campul muncii fiind inregistrat la companii din mai multe tari precum Polonia, Cehia, Olanda, Romania la care a lucrat intre 1 si 5 ani la fiecare dintre ele. La acest moment este inregistrat pe o firma din Romania si efectueaza transport in spatiul intracomunitar. Acum a ajuns la varsta la care doreste sa se pensioneze anticipat si isi pune problema daca o sa i se ia in calcul sau o sa i se recunoasca perioadele lucrate in strainatate? Deasemeni m-a rugat sa gasesc un consultant pe domeniul pensiilor internationale care ne poate aviza sau construi dosarul si va solicit ajutorul in acest sens deoarece la o cautare pe net nu am reusit sa gasesc astfel de servicii in Bucuresti. Multumesc.
Pensia internațională 2020: Cum obții pensie și pentru perioadele lucrate în alte țări
www.avocatnet.ro/articol_502...

sau

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic