Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... serviciu intern de prevenire si protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

serviciu intern de prevenire si protectie

daca serviciul intern de prevenire si protectie exista in intreprindere si isi indeplineste toate atributiile legale, dar in organigrama este denumit serviciul SSM, si nu SIPP, este vreo problema? trebuie neaparat sa se schimbe denumirea serviciului?
Denumirea din lege se refera la un serviciu intern al fiecarei firme (SIPP), respectiv la o firma (SEPP) care detine autorizatie/ abilitare in domeniu de la ITM si este inregistrata la Registrul comertului si la ANAF.
Conteaza mai putin, in opinia mea denumirea din organigrama firmei in conditiile in care atributiile legale sunt cele mentionate in Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si in HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Multumesc mult!