Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligații fata de vecini fara drum de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligații fata de vecini fara drum de acces

Buna ziua!
Va rog sa-mi comunicati daca exista obligații legale fata de proprietari terenuri vecine care nu au drum de acces la acestea!
Am un teren vecin cu proprietatea mea, fără drum de acces, insa pe care proprietarul vrea sa-l vândă.
In cazul in care proprietarul actual(sau un viitor proprietar) dorește să construiască o casă pe acest teren(426 mp), are dreptul legal sa construiască daca nu are drum de acces?
Sau exista un act normativ care obligă vecinii sa-i acorde acest acces?
Multu.esc pentru suport!
Buna seara,
Da, exista obligatia vecinilor sa-i ofere acces
Se numeste obligatia de servitute si este inscrisa in Codul Civil art. 618 si altele!
Dacă există aceasta obligatie cine stabilește care dintre vecini(in cazul in care sunt mai multi) trebuie sa acorde acest acces si in ce mod?
Trebuie sa-i vand terenul de acces?
Cum se stabilește pretul acestuia si care este latimea limita pentru un drum de acces la o casă?
Multumesc!