Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Amenda nedeclarare contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Amenda nedeclarare contract inchiriere

Salutare,

Am inchiriat un spatiu (apartament) pe firma (SRL) in Noiembrie 2018, pentru a crea un punct de lucru. Zilele acestea vom merge sa declaram punctul de lucru la Registrul Comertului, apoi la ANAF.

Intrebarea mea este urmatoarea: contractul de inchiriere trebuia declarat(inregistrat) la ANAF de catre chirias (SRL-ul) sau nu este nevoie de declararea contractului de inchiriere?

Daca trebuia declarat, aveti idee care este amenda pentru nedeclararea contractului de inchiriere?

Va multumesc frumos. O zi placuta!

*Locatie: Bucuresti, Sectorul 6.
*Nu sunt sigur ca am incadrat intrebarea unde trebuie. Rog un administrator sa o incadreze in forumul corect, in cazul in care am gresit!
Contractul de inchiriere nu se declara la anaf ci doar declaratia unica cu venitul incasat de pe urma lui se declara numai prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual de catre proprietar.