Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon la casa?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon la casa?

pot depasi 10000 de lei la soldul casei?
puteti depasi, conditia este sa ii aveti, sa ii justificati in caz de control
Conform H.G. Nr. 2185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare nu mai exista plafon de casa.
monimiron a scris:

puteti depasi, conditia este sa ii aveti, sa ii justificati in caz de control

fac o precizare la ceea ce spune H.G. Nr. 2185 din 30 noiembrie 2004
art.6 Încasările zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.
Încasările zilnice în numerar nu pot depăşi plafonul de 50.000.000 lei de la o singură persoană juridică.
Nu mai exista plafon de casa. Au ramas plafonate incasarile si platile cu numerar intre persoanele juridice. Astfel se accepta incasari cu numerar oricat de mari intr-o zi, dar nu mai mult de 5.000 lei de la un partener iar in cazul platilor, de asemenea, se pot face plati de pana la 5.000 lei catre un partener, dar totalul platilor dintr-o zi nu trebuie sa depaseasca 10.000 lei.
tot legat de plafoane... imi puteti spune va rog plafonul maxim pentru administrator (542) ? am facut o compensare 4551=542 se poate compensa mai mult de 5000 sau acesti bani trebuie trecuti prin casa si facuta dispozitie de incasare?(eventual contract creditare firma)?
ive, utilizator