avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia Unica Rectificata pe 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia Unica Rectificata pe 2018

Buna seara,

Pe anul 2018 am obtinut venit dupa un apartament in chirie. Venitul annual brut a fost de 11900 si este mai mic decat 12 x salariul minim pe economie (1900). Din cate stiu daca este mai mic nu ar trebui sa platesc CASS. Din nestiinta can am facut declaratia estimata in 2018 am pus optiune sa platesc CASS 10% din 12 x 1900 ron = 2280 pe care iam si platit deja de anul trecut.

Cand am fost azi la ANAF mi sa spus sa fac o rectificare la declaratia unica pe anul 2018. Intrebarea mea este daca pot face aceasta rectificare fara sa pun nimic la CASS. Mentionez ca nu mai am alte venituri obtinute.
Multumesc.
Cu stima Vali.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:21, 19 Martie 2019
Da, o sa completati doar la partea de impozitul pe venit si nimic la cass si ramane valabila in sistem ultima varianta depusa, cea fara cass.
Sa aveti in vedere ca daca veti dori sa va folositi acei bani deja platiti la cass, va trebui sa mergeti la ei la inspectori sa depuneti cerere de compensare cu alte impozite care vor fi de plata in 2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare de la anaf panseluta13 panseluta13 Anul trecut am obtinut venituri din chirii, mai mici decat salariul minim. Am depus declaratia unica si am optat pentru plata CASS. Am platit si impozitul si ... (vezi toată discuția)
Contribuții venit din dividende 2018 alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Daca o persoana fizica înregistrează venituri doar din dividende ce are de plătit in 2018? Ce impozit, ce contributii si la ce valoare (totalul ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)