Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia Unica Rectificata pe 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia Unica Rectificata pe 2018

Buna seara,

Pe anul 2018 am obtinut venit dupa un apartament in chirie. Venitul annual brut a fost de 11900 si este mai mic decat 12 x salariul minim pe economie (1900). Din cate stiu daca este mai mic nu ar trebui sa platesc CASS. Din nestiinta can am facut declaratia estimata in 2018 am pus optiune sa platesc CASS 10% din 12 x 1900 ron = 2280 pe care iam si platit deja de anul trecut.

Cand am fost azi la ANAF mi sa spus sa fac o rectificare la declaratia unica pe anul 2018. Intrebarea mea este daca pot face aceasta rectificare fara sa pun nimic la CASS. Mentionez ca nu mai am alte venituri obtinute.
Multumesc.
Cu stima Vali.
Da, o sa completati doar la partea de impozitul pe venit si nimic la cass si ramane valabila in sistem ultima varianta depusa, cea fara cass.
Sa aveti in vedere ca daca veti dori sa va folositi acei bani deja platiti la cass, va trebui sa mergeti la ei la inspectori sa depuneti cerere de compensare cu alte impozite care vor fi de plata in 2019.