Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Compensare de la ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Compensare de la ANAF

Anul trecut am obtinut venituri din chirii, mai mici decat salariul minim.
Am depus declaratia unica si am optat pentru plata CASS. Am platit si impozitul si CASS.
Azi am primit de la ANAF: Plati pentru CNP ..., cu "Va informam ca trezoreria statului a inregistrat si transmis catre sistemul informatic al ANAF, o operatiunea de compensare, inregistrata in acest sistem la data 29-07-2019, cu urmatoarele caracteristici:"
Sunt 4 fisiere, 2 pentru impozit pe venit, una cu plus 200 si una cu -200 (o suma mai mica decat am platit eu din estimarile facute) si 2 pentru CASS, cu + si -1140 lei (adica exact cat am platit pt CASS).
Anul asta am depus declaratia unica, completand doar 2019, ca pe 2018 era totul clar, nu aveam nimic de rectificat.
Ce inseamna asta? Ca-mi dau banii inapoi? Si de ce?
panseluta13, utilizator
Cel mai bine ar fi sa mergeti de urgenta la ei la ghiseu pentru a va da detalii. In declaratia unica depusa in acest an, pentru 2018 trebuia sa fi trecut din nou valorile din declaratia depusa anul trecut cu valorile estimate si aveati acolo un spatiu unde treceati ceea ce ati platit deja si va rezulta ca pentru 2018 nu mai era nimic de plata Acum nu era vorba sa rectificati ceva.