Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui de familie al uni minor după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui de familie al uni minor după divort

Bună ziua am și eu o întrebare sunt divorțată de fostul soț de 4 ani, avem o fetita care acuma are 5 ani și as vrea sa o trec pe numele meu de fata sau cel al soțului actual ce as putea face specific ca de când am divorțat fostul soț trebuia sa îmi plătească pensia alimentara și nu a plătit-o de loc, nu cauta fata, fata nu îl cunoaște ca tata, ea îl cunoaște ca tată pe actualul soț care a crescut-o de la 1 anișor, ce as putea face sa ii schimb numele de familie fetitei
Buna seara,
1. Actualul sot trebuie sa o adopte si TATAL BIOLOGIC TREBUIE SA-SI DEA ACORDUL EXPRES.
2. Schimbare nume pe cale administrativa dar, la rubrica tata ramane numele tatalui biologic si trebuie si ACORDUL EXPRES AL TATALUI BIOLOGIC!