Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Care este perioada de preaviz acordata in cazul concedierii pentru motive ce nu tin de persoana salariatului?
20 de zile lucratoare, conform art.74 CCMN
Preavizul este de 20 de zile lucratoare .

In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Costinel Burca, Contabil
La firma unde lucrez li s-a dat totusi salariatilor concediati un preaviz de 15 zile conform Codului muncii ?
In cazul demisiei sunt 15 zile preaviz,iar in cazul desfacerii CIM pentru motive care nu tin de persoana salariatului, sunt 20 de zile lucratoare de preaviz.

Faceti sesizare la ITM teritorial,daca in decizia de concediere,unde desfacerea CIM cu art 65(1) Codul Muncii nu sunt trecute 20 de zile lucratoare de preaviz.
ANISOARA GHERGHINA a scris:

La firma unde lucrez li s-a dat totusi salariatilor concediati un preaviz de 15 zile conform Codului muncii ?

Art. 73 (1) C.mun. prevede ca, persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
Insa potrivit art.74 din CCMN, in cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
Avand in vedere ca CCMN cuprinde dispozitii mai favorabile pentru angajat se aplica aceste prevederi.

Decizia de concediere care nu conţine durata termenului de preaviz este lovită de nulitate absolută.