Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire după bunică - un copil viu, alt copil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire după bunică - un copil viu, alt copil decedat cu 2 copii

Bună ziua, vă rog să mă lămuriți în legătură cu următorul astepct: Bunica a avut doi copii. Unul trăiește, iar celălalt, decedat înaintea bunicii, a avut la rândul lui doi copii. Cei doi nepoți moștenesc ceva de la bunică sau moștenește totul copilul supraviețuitor? Dacă moștenesc și nepoții, cum se va împărți masa succesorală? Mulțumesc
Mostenesc nepotii si copilul in viata.
Masa succesorala se imparte: copilul in viata 1/2 si nepotii 1/2 (adica 1/4 fiecare).
Mulțumesc frumos!