Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Facultate neacrediata
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Facultate neacrediata

Buna seara! sunt studenta in anul 3 la o facultate neacrediata si urmeaza sa imi sustin lucrarea de licenta in fata unei comisii de la Pitesti.
Intrebarea mea este: ma pot inscrie la master ? cei de la pitesti imi vor elibera un act , o diploma cu care ma voi putea inscrie la alta facultate pentru master? Multumesc
ce fel de comisie?
Puteti sa va inscrieti la master numai daca acea comisie este de la o Facultate acreditata.
Nu ii nevoie de nici un contract de parteneriat intre facultăți?
Nu conteaza ca facultatea (programul de studii) nu este acreditat, ceea ce conteaza insa, este ca examenul de licenta sa se sustina la o facultate acreditata. Pentru aceasta trebuie sa faceti 2 cereri una catre facultatea la care ati studiat (de a va permite inscrierea la ex. de licenta la facultatea X) iar cealalta la facultatea acreditata (de a va permite inscrierea). Amandoua cererile au caracter formal. Multa bafta!
Boeriu Catalin, Consultant asigurari