Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se stabilește pensia de întreținere pentru un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se stabilește pensia de întreținere pentru un minor când părintele debitor nu are venituri și mai are doi copii în întreținere?

Buna ziua,
Cum se stabileste pensia de intretinere in acest caz: o mama are 3 copii, fiecare din casnicii diferite. Doi copii se afla in intretinerea ei, cu domiciliul la ea, al treilea in intretinerea tatalui acestui copil, cu domiciliul la el.
Mama nu are venituri.
Pensia pentru copilul care nu se afla la ea se va stabili la venitul net sau brut minim pe economie?
Care este cuantumul minim care se poate stabili?
Pot partile stabili de comun acord o pensie?
Manuela Rășină, administrator
Practica instanțelor de judecată nu este unitară în stabilirea pensiei raportat la salariul minim. Unele instanțe se raportează la salariul minim BRUT, care este de 2.080 lei, pe când altele se raportează la salariul minim NET, care este de 1.263 lei.

Având în vedere că mai are în întreținere 2 copii, iar pe de altă parte n-are un venit lunar dovedibil, cel mai probabil va fi obligată să plătească un procent de 16,66%, raportat la salariul minim NET sau BRUT (depinde de instanța la care nimerește).
Dapix, utilizator
Salariul net e o chestiune de drept civil. Nu exista un salariul minim net cf. legii. Singurul salariu minim reglementat e cel brut. Netul difera putin, calculand de la persoana la persoana.
Pensia e bine a se stabili prin acord. Daca ajungeti la instanta, depinde cum argumenteaza fiecare parte.
Multumesc mult!
Deci nu exista o portita de a plăti mai puțin decât la acest minim? Al treilea copil i s a născut în noiembrie, iar pensia e stabilită în cuantum de 300 de.lei lunar, încă din anul 2017....nici atunci nu avea venituri, și avea un copil in întreținere deja.

Dapix a scris:

Practica instanțelor de judecată nu este unitară în stabilirea pensiei raportat la salariul minim. Unele instanțe se raportează la salariul minim BRUT, care este de 2.080 lei, pe când altele se raportează la salariul minim NET, care este de 1.263 lei.

Având în vedere că mai are în întreținere 2 copii, iar pe de altă parte n-are un venit lunar dovedibil, cel mai probabil va fi obligată să plătească un procent de 16,66%, raportat la salariul minim NET sau BRUT (depinde de instanța la care nimerește).

Mai putin de 200 de lei pe luna?
Mai bine ne explicati putin ce urmariti si pentru care dintre parti.
Ai puțin de 300 de lei. Mama urmărește să își poată crește toți copiii, și neavând niciun venit, având oferita de 11 ani și una de 5 luni acasă speră să.ii fie diminuată aceasta pensie pe care nu o poate achita, neavând efectiv mijloacele necesare. La acest moment este căsătorită (soțul fiind tatăl fetiței de 5 luni), iar acesta mai are un fiu dintre.o alta căsnicie, căruia îi.plateste pensie. Salariul sau - de altfel singurul venit al familiei este un minim pe economie. Deci nimeni nu urmărește nimic. Doar se doreau niste răspunsuri privind posibilitatile legale efective de micșorare sub minimul legal.....

Liliana Gradinaru a scris:

Mai putin de 200 de lei pe luna?
Mai bine ne explicati putin ce urmariti si pentru care dintre parti.