Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara

Buna ziua. In 2008 am fost dat in judecata de fosta partenera , (nu am fost casatoriti) pt a plati pensie alimentara minorului nascut in 2006 in urma relatiei noastre. O instanta din Rm. Valcea a stabilit 300 de lei pt simplu motiv ca lucram ocazitional in strainatate. Din anul 2016 am un copil cu actuala sotie dar eu am continuat sa.i platesc cei 300 de lei fostei. La cine trebuie sa ma adresez pt a obtine o micsorare. Mentionez ca eu nu mai lucrez in strainatate iar fosta s.a mutat definitiv in Anglia cu tot cu copil. Va multumesc
La doar 300 de lei, ce micșorare vreți să obțineți`? Cât doriți să-i plătiți lunar primului copil`?

Într-adevăr, în anul 2008 suma de 300 de lei avea o valoare, dar azi în 2019 ce mai valorează 300 de lei`?

Cât aveți în prezent venitul lunar net`?

Art. 529 din Noul Cod Civil - Cuantumul întreţinerii:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Dapix, utilizator
Mda. Observ ca este o obisnuinta pe site.ul asta in a se raspude la o intrebare tot cu o intrebare. Oricum, intrebarea era alta. Acum, o sa raspund la intrebarea d.voastra; venitul meu, este zero momentan.
Multumesc pt deranj

Dapix a scris:

La doar 300 de lei, ce micșorare vreți să obțineți`? Cât doriți să-i plătiți lunar primului copil`?

Într-adevăr, în anul 2008 suma de 300 de lei avea o valoare, dar azi în 2019 ce mai valorează 300 de lei`?

Cât aveți în prezent venitul lunar net`?

Art. 529 din Noul Cod Civil - Cuantumul întreţinerii:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

D_stefan, utilizator
Chiar dacă venitul este zero momentan cu siguranță în cel mai scurt timp o sa va angajați ma gândesc, doar nu sunteți inconștient sa stați acasă cu 2 copii de crescut.
Pana nu faceți o acțiune în instanta pensia va rămâne neschimbata. Chiar și asa va fi cel mai probabil procent, 16% din venitul minim.
Raportat la venitul minim BRUT (2.080 LEI) este chiar mai mult de 300 LEI cu procentul de 16,66%.

2080 X 16,66% = 347 LEI

Instanța de judecată dispune raportarea pensiei pentru copii la venitul minim pe economie, pentru părinții cărora nu li se poate dovedi veniturile, sau lucrează fără forme legale.
Dapix, utilizator
Multumesc fr. Stiam faptul ca se imparte la nr de copii.

When a scris:

Chiar dacă venitul este zero momentan cu siguranță în cel mai scurt timp o sa va angajați ma gândesc, doar nu sunteți inconștient sa stați acasă cu 2 copii de crescut.
Pana nu faceți o acțiune în instanta pensia va rămâne neschimbata. Chiar și asa va fi cel mai probabil procent, 16% din venitul minim.