Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În 2016 am luat un credit de 88.000 de lei pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În 2016 am luat un credit de 88.000 de lei pentru concubinul meu, ca să cumpere mașini pe firma fratelui său. De 6 luni nu mai plătește ratele pentru că ne-am despărțit, dacă îl dau în judecată am șanse să câștig?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
In ian 2016 am facut un credit la BCR de 88.000 ron pe numele meu pentru concubinul meu. Si spun "pentru" deoarece lui i-am dat toti banutii, pana la ultimul, ca sa cumpere masini pe firma, firma care este a fratelui sau.
Din pacate, atunci nu am facut nici un act, nimic, deoarece eram impreuna. De 6 luni insa ne-am despartit iar el nu vrea sa mai achite deloc creditul, nici o rata, Mai are sa imi dea din credit 34.000 ron.
Daca intentez proces,credeti ca am sanse reale sa castig?
Mentionez ca el este angajat cu minimul pe economie la firma fratelui sau, eu aveam 1000 euro venitul net (atat imi era si indemnizatia de crestere copil in acea perioada), nu am luat bunuri prea multe pe numele meu ca sa necesite un asemenea imprumut, in schimb pe firma lui au aparut in decursul a vreo 3-4 luni masini. Unele cumparate cu factura pentru o suma mai mica decat realul , diferenta fiind achitata la negru....
Multumesc pentru timp.
Manuela Rășină, administrator
De fapt , dvs. ati imprumutat firma fratelui concubinului , operatiune juridica pentru care nu ati incheiat un contract de imprumut in forma scrisa.Trebuie sa faceti dovada acestei conventii.Mesajele SMS si de whatsapp pot fi asimilate unui inceput de dovada scrisa.Sanse sint dar aveti nevoie de un avocat care sa administreze corect probele si sa verifice ce contin acele recunoasteri.
Banuiesc ca nu i-ati dat bani cash. Puteti demonstra ca s-au facut viramente din contul dvs in contul celalalt. Poate ca pe ordinul de plata ati scris ceva detalii tranzactie gen imprumut, etc.
Mergeti cu acele mesaje la un avocat, ele sunt inceput de dovada scrisa macar si va mai trebuie ceva probatoriu, inclusiv prezumtiile ajuta...