Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație de crestere a copilului

Buna seara, sunt în clasa a 11-a însărcinată, am 18 ani și în semestrul al 2-lea m.am transferat de la liceu la seral -mai primesc indemnizatie de crestere a copilului???
Cele 12 luni eligibile dinaintea nasterii copilului trebuie sa fie constituite din perioade in care ati frecventat, fără întrerupere, cursurile de zi ale învățământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua șansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licență ori de master, precum și ale învățământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în țară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educației Naționale, cu excepția situației de întrerupere a cursurilor din motive medicale.

Care este data prezumata a nasterii ?
Data este 17 mai 2019
Verificati daca in perioada iunie 2017 - mai 2019 aveti 12 luni eligibile pentru CCC.
Pai din septembrie 2016 pana în februarie 2019 am fost la liceul de zi fără nici.o absență și niciodată repetenta
In acest caz, veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.