Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar indemnizatie crestere copil respins
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar indemnizatie crestere copil respins

avocatnet.ro
EXPLICĂM LEGISLAȚIA
Acest site folosește cookies. Informații aici
MESAJE TRIMISE TOATE

CONSULTANTA JURIDICA, AVOCAT
19:37, Vineri, 28 Septembrie 2018

Indemnizatie crestere copil
Buna ziua
Va rog sa ma scuzati ca va deranjez cu o intrebare care s.a discutat de nenumarate ori pe acest forum.
Povestea mea: Am nascut in al treilea an de postliceala (ultimul an), am dat examenele de absolvire, am terminat.
Cand am nascut copilul (26.06.2018) inca mai eram la scoala, nu am intrerupt, mi.am continuat cursurile, era perioada de practica, apoi au fost examenele pe care le.am absolvit.
Am depus dosarul de indemnizatie, iar raspunsul celor de la Inspectoratul teritorial de munca Galati a fost urmatorul:

"Respingerea dreptului are la baza motivul: nu urmeaza cursurile scolii fara intrerupere".

Comform legii ma incadrez:

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

sau

t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta sau de master si postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;
Nu inteleg ce anume nu inteplinesc?
Va multumes anticipat pt raspuns
Theoane, utilizator
Ați contestat decizia primită?
Am primit instiintarea vineri pe 28.09.
Luni dimineata ma voi duce pentru a cere lamuriri si a depunde o contestatie.
Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti 12 luni in care ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi ale unei forme de invatamant.
Din cele relatate de dvs. inteleg ca indepliniti aceasta conditie.
Nu este obligatoriu ca la data depunerii actelor pentru indemnizatia pentru CCC sa fiti eleva (studenta).
Daca nu gasiti intelegere la AJPIS (nu la ITM, cum spuneti dvs.) va recomand sa faceti o sesizare la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), pe e-mail, la: www.mmanpis.ro/contact/
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Problema s.a rezolvat.
Au fost probleme legate de acreditarea scolii, cei de la Agentia Judeteana pt plati, nu gaseau ordinul ministerului privind acreditarea scolii.
Dupa alte drumuri, documente s.a rezolvat