Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract prestari servicii

buna ziua,

In cadrul unei Asociatii de Proprietari se poate incheia contract de prestari servicii pentru Administrator? si daca da, ce se va retine lunar?

multumesc.
Daca este persoana fizica singura modalitate este Contractul individual de munca.
MULTUMESC.
Daca are PFA da, se poate.

Daca nu, atunci doar CIM.
Pentru completa si corecta dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Administratorul de imobil-conform dispozitii in vigoare poate exercita responsabilitatile in temeiul CIM daca este persoana fizica sau contract de administrare daca este persoana juridica
Daca o persoana care detine atestatul de administrator are PFA, poate fi angajat cu contract de prestari servicii, nu este necesar/obligatoriu CIM.

PFA nu este persoana juridica.

"Art. 63.

(2) În scopul administrării și întreținerii condominiului, asociația de proprietari încheie contracte în numele proprietarilor cu persoane fizice, persoane fizice autorizate sau cu persoane juridice cu obiect de activitate administrarea condominiilor, înființate potrivit prevederilor legale în vigoare.

Art. 64.

(1) Administrarea condominiului poate fi realizată de către persoane fizice, persoane fizice autorizate, sau persoane juridice specializate, autorizate conform legii.

(4) Administratorii sunt angajați pe bază de contract individual de muncă sau contract de prestări servicii, cu respectarea prevederilor legale în vigoare."
I0nutz83, utilizator