Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei de întreținere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei de întreținere

Bună ziua
Am o hotărâre de instanță definitivă cu poprire pe salariu a pensiei de întreținere pentru 2 copii minori din luna iunie 2018...hotararea a devenit definitivă în luna Noiembrie 2018 și din Decembrie am început sa primesc pensia... Pentru diferența de pensie din luna iunie pana în noiembrie am dat în judecată însă instanta a dispus astfel :
Ora estimata: 09:00
Complet: C. am.pron.7
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excep?ia lipsei de interes, invocată din oficiu de către instan?ă. Respinge ac?iunea civilă având ca obiect preten?ii - plată pensie de AA în contradictoriu cu pârâtul ADS, ca fiind lipsită de interes. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Medgidia. Pronun?ată astăzi, 22.03.2019, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei, conform art. 402 Cod procedură civilă.
Document: Hotarâre 429/2019 22.03.2019

Ce trebuie sa fac în continuare pentru a obliga pârâtul sa plătească diferența de pensie de întreținere?
Menționez ca pensia o primesc din Decembrie iar din urma nu primesc nimic, respectiv lunile iunie-noiembrie...
Solutia instantei este corecta.
Aveti deja un titlu executoriu in baza caruia puteti demara executarea silita impotriva debitorului, prin urmare in mod corect instanta a admis exceptia lipsei de interes.
Titlu dvs este hotararea prin care s-a stabilit pensia de intretinere in favoarea celor doi minori, hotarare pe care trebuie sa o legalizati (daca eventual nu ati legalizat-o) si sa va adresati unui executor judecatoresc .
Mai bine spuneti-i debitorului ca are de recuperat din urma lunile iunie-noiembrie si il intrebati cum vrea sa vi le plateasca pentru ca sa nu platiti un executor care sa mai puna si onorariul lui la cheltuielile pe care le are de platit... POate merge cu binisorul.
Este de acord sa plătească cu poprire pe salariu pe lângă pensia de întreținere de 1/3 din salariul lunar, a făcut cerere să-i fie oprita din salariu și diferența dar de la serviciu au spus ca nu poate opri fără o hotarare dată de instanță.
Si nu are hotararea? Mai trebuie o cerere in afara de asta...