Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele libere, alte culte religioase legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele libere, alte culte religioase legale

Buna ziua,

daca zilele de sarbatoare legala, altele decat cele crestine cad intr-o zi de weekend, cand se acorda cele doua zile libere?
Acestea se pot suprapune cu zilele de sarbatoare legala?

ex. Pastele la Catolici cade in 21 Aprilie, ii dau liber in 22 si 23 sau doar in 22 Aprilie?
22 23 aprilie nu sunt considerate sarbatori legale. depinde de statutul angajatului.
Zile libere 2019: De câte zile nelucrătoare beneficiază salariații de alte religii în acest an
www.avocatnet.ro/articol_501...

Doar in 22 Aprilie ... calculul se face ca si la ceilalti salariati ... prima si a doua zi de Pasti;
Multumesc.
Bună ziua!

Totuși, din acest an existând și liberul legal din Vinerea Mare în cultul ortodox, salariatul catolic nu are dreptul de a primi 2 zile libere în același regim, respectiv vineri și luni de sărbătoarea Paștelui catolic?

Mulțumesc!
Legea nu face distinctie , intre culte in ceea ce priveste Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui.