avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime pentru pensionare

In intreaga mea activitate am 10 luni cu 17-19 zile lucrate pe luna.
Aceste luni se vor lua in considerare pentru vechime la stagiul de cotizare sau sunt pierdute?
Deci cele cca 180 zile lucrate sunt pierdute?
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
sarar, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:18, 29 Martie 2019
Da.
Cu acest stagiu aveti acces doar la pensie de invaliditate.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
Carp Mircea, utilizator
Poate ati inteles gresit.Am cca 35 ani de cotizare dar in toata aceasta perioada se regasesc cca 10 luni cu zile lucratoare lucrate incomplete. CCA 180 zile in loc de 200 zile.
Intrebarea mea este daca aceste luni si zile se pierd.la vechime.
Nu se pierd.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate VeroRAM VeroRAM Buna seara . As avea o intrebare. In anul 2010 am iesit in pensie de invaliditate cu 580 de lei fiind incadrat in gradul 2 . Cu toate ca eram bolnav in 2012 ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta gaio gaio buna ziua, ma numesc G.I. sunt nascut pe 25.01.1959 si as vrea sa imi dati un raspuns legat de pensia de batranete, la ce varsta as fi indreptatit sa ies!? am ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate este considerata vechime in munca? ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 01/10/1956.Vechime in cimpul muncii are 22 de ani.Din anul 1994 este pensionat de invaliditate gr 2. La ce virsta poate iesi ... (vezi toată discuția)