Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este legal ca statul austriac sa refuze plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este legal ca statul austriac sa refuze plata maternității?

Bună! Soția a lucrat în Austria, plătind-și lunar dările și asigurările sociale la stat. Ea a lucrat 1 an și 4 luni înainte de a naște. Țin sa menționez ca soția a primit banii pentru prenatal și postnatal ( 5 luni), după care nu a mai primit niciun cent. Astăzi a primit o scrisoare de la SVA, în care scrie ca nu se încadrează pentru a primii maternitate și ca ar trebui sa încerce soțul în România sa beneficieze de concediu de paternitate.
Aceste aspecte le aflati de la o persoana specializata in legislatia statului respectiv.
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...