Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurătorul/brokerul nu m-a anunțat că îmi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurătorul/brokerul nu m-a anunțat că îmi expiră polița RCA și am fost amendat din acest motiv. Sunt consecințe pentru el în această situație?

Buna ziua,
Cf Legii 132/2017 art. 8 Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA. Modalitatea de reînnoire a contractului RCA se stabilește prin reglementări ale A.S.F., conform art. 43.

Ce consecinte sunt pt asigurator/broker daca nu m-a anuntat si am primit amenda pt rca expirat.? Cum ar trebui sa procedez si cui ar trebui sa ma adresez daca exista consecinte si pt asigurator/broker?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Artticolul respectiv chiar obliga asiguratorii sa-si informeze clientii despre incetarea contractului RCA si posibilitatea reinnoirii,cu 30 de zile inainte de expirare.
Si exista consecinta legala, ce apare chiar in legea 132/2017 si asta e dovada ca incalcarea obligatiei de informare se sanctioneaza.

Numai ca articolul este 18 aliniatul 8 :

Drepturile și obligațiile asigurătorului RCA
Art. 18. - Stabilirea primei de asigurare RCA și informarea asiguratului
.............................................................
(8) Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA. Modalitatea de reînnoire a contractului RCA se stabilește prin reglementări ale A.S.F., conform art. 43.
....................................................................

Art. 37. - Contravenții și sancțiuni
(1) Constituie contravenție săvârșirea următoarelor fapte:
d) nerespectarea de către asigurătorii RCA a obligațiilor prevăzute la art. 6 alin. (3), art. 11, art. 14, art. 18 alin. (1) și (3) - (12), art. 21 alin. (1) - (5) și art. 23 alin. (1)
................................
(2) Săvârșirea contravențiilor prevăzute la alin. (1) se sancționează astfel:

a) faptele asigurătorilor RCA prevăzute la alin. (1) lit. a), b), d), g), h) și i), cu avertisment scris sau, prin derogare de la prevederile art. 8 alin. (2) lit. a) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă de la 50.000 lei la 500.000 lei;
.............................................................
(3) Constatarea contravențiilor prevăzute la alin. (1) se face de către persoanele cu atribuții privind supravegherea și controlul din cadrul A.S.F. Aplicarea sancțiunilor contravenționale prevăzute la alin. (2) și (5) - (7) se realizează de către Consiliul A.S.F. prin decizie, cu respectarea în mod corespunzător a prevederilor art. 8 alin. (3), art. 39 alin. (10), art. 40 și art. 421 din Legea nr. 32/2000, cu modificările și completările ulterioare, art. 163 alin. (12), (16) și (17) și ale art. 165 din Legea nr. 237/2015, cu modificările ulterioare. Prin derogare de la art. 8 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, art. 163 alin. (16) din Legea nr. 237/2015, cu modificările ulterioare, se aplică și pentru persoane fizice.
latka, moderator
buna ziua. sunt agent de asigurare si asa cum scrie in lege dv sunteti obligat sa ne oferiti un numar de telefon mobil corect sau o adresa de email valabila. doar asa veti putea fi contactat de brokerul respectiv cu 30 zile inainte de expirarea rca. daca intre timp nu mai aveti nr. de telefon valabil , ori l ati schimbat aveti obligatia sa ne anuntati si sa putem face modificarea cu noul nr. de telefon. nu vi se pare corect?!
Domnul a mentionat urmatoarele: "In al doilea rand, toate acele obiectii sunt false... cu respectivul broker aveam o relatie de doi ani, pana acum m-a anuntat de fiecare data (avea toate datele necesare)...si nici nu m-am mutat, iar masina este a mea..."

Ma iertati dar nu am inteles diferenta.
Pe de-o parte citati txt legii care spune clar "cu 30 de zile INAINTE" sa expire, pe de alta parte spuneti ca informarea se face cand semnezi polita.
Si nici partea cu formele...
Chiar ca nu am inteles ce ati vrut sa spuneti...

Repet ce am spus mai sus: intrebarea mea nu are de a face cu vina mea, nu are de a face nici cu situatia in care asiguratorul a incetcat dar nu a putut sau nu a avut cu cine (desi in acest caz a avut toate informatiile necesare pe care le-a si folosit pana acum...si pt un telefon, sms sau email nu avea nevoie sa angajeze o armata de oameni cu sugera un distins domn), intrebarea mea viza clar situatia in care asiguratorul nu si-a respectat obligatiile lui. Punct.

Quartila a scris:

Stimate domn, cu regret va informez ca, nu interpretati corect textul de lege.
Citatul la care faceti referire spune asa: " art. 8- Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA."

Adica, compania sau brokerul, va informeaza ca, ati semnat si incheiat contractul nr ...ce incepe din data de pana la data de...si, optional, aveti posibilitatea de reinnoire la aceiasi companie, cu 30 de zile inainte de data incetarii perioadei de asigurare. Aceasta informare este obligatorie, si se face la data cand ati semnat si incheiat contractul de asigurare.
.
Obligatia de informare face referire la ""formele" de incetare a contractului si posibilitatea de reinnoire". Ajungerea la termen este una din multele forme de incetare a unui contract.

Ei nu au obligatia legala de a va instiinta cu 30 de zile inainte. cum ca in data de...va inceteaza contractul de asigurare.
Ca unele companii o fac, asta este benevol, Brokeri, fac acest lucru doar pentru faptul ca sunt platiti in functie de cate contracte incheie.
Alegerea de a semna in continuare sau nu, cu aceiasi companie, va apartine in totalitate.

Sper ca ati inteles diferenta.

Si ca sa va raspund la intrebarea din titlu, NU, nu exista nici o consecinta sau baza legala de a-l acuza ca a incalcat legea, sau ca nu si-a indeplinit obligatiile legale.

Legea este foarte buna, nu este prost facuta!

Multumesc. Mi-ati dat cel mai specific si complet raspuns.

latka a scris:

Artticolul respectiv chiar obliga asiguratorii sa-si informeze clientii despre incetarea contractului RCA si posibilitatea reinnoirii,cu 30 de zile inainte de expirare.
Si exista consecinta legala, ce apare chiar in legea 132/2017 si asta e dovada ca incalcarea obligatiei de informare se sanctioneaza.

Numai ca articolul este 18 aliniatul 8 :

Drepturile și obligațiile asigurătorului RCA
Art. 18. - Stabilirea primei de asigurare RCA și informarea asiguratului
.............................................................
(8) Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA. Modalitatea de reînnoire a contractului RCA se stabilește prin reglementări ale A.S.F., conform art. 43.
....................................................................

Art. 37. - Contravenții și sancțiuni
(1) Constituie contravenție săvârșirea următoarelor fapte:
d) nerespectarea de către asigurătorii RCA a obligațiilor prevăzute la art. 6 alin. (3), art. 11, art. 14, art. 18 alin. (1) și (3) - (12), art. 21 alin. (1) - (5) și art. 23 alin. (1)
................................
(2) Săvârșirea contravențiilor prevăzute la alin. (1) se sancționează astfel:

a) faptele asigurătorilor RCA prevăzute la alin. (1) lit. a), b), d), g), h) și i), cu avertisment scris sau, prin derogare de la prevederile art. 8 alin. (2) lit. a) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă de la 50.000 lei la 500.000 lei;
.............................................................
(3) Constatarea contravențiilor prevăzute la alin. (1) se face de către persoanele cu atribuții privind supravegherea și controlul din cadrul A.S.F. Aplicarea sancțiunilor contravenționale prevăzute la alin. (2) și (5) - (7) se realizează de către Consiliul A.S.F. prin decizie, cu respectarea în mod corespunzător a prevederilor art. 8 alin. (3), art. 39 alin. (10), art. 40 și art. 421 din Legea nr. 32/2000, cu modificările și completările ulterioare, art. 163 alin. (12), (16) și (17) și ale art. 165 din Legea nr. 237/2015, cu modificările ulterioare. Prin derogare de la art. 8 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, art. 163 alin. (16) din Legea nr. 237/2015, cu modificările ulterioare, se aplică și pentru persoane fizice.