Forum Discuţii juridice Executare silită Pentru recuperarea unui prejudiciu s-a pus sechestru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pentru recuperarea unui prejudiciu s-a pus sechestru pe un autoturism care fusese vândut cu 5 zile înainte. Ce se întâmplă în aceasta situație?

Buna ziua,

Pentru recuperarea uneui prejudiciu, s-a pus sechestru pe un autoturism ce a fost vandut cu 5 zile inainte de instaurarea acestuia. Ce se intampla in aceasta situatie?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
daca se poate dovedi ca bunul nu mai apartinea debitorului la data la care s-a infiintat sechestrul atunci acesta este nelegal si va fi desfiintat, la cererea proprietarului bunului.
Exista act de vanzare-cumparare si certificat fiscal de scoatere din evidenta.
Buna ziua,

in acest caz, noul proprietar sa faca in prima faza o solicitare scrisa la executorul judecatoresc pentru ridicarea sechestrului. Ar fi bine sa fiti asistati juridic pentru cazul in care executourl refuza.