Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina cu risc și medicina muncii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina cu risc și medicina muncii

Buna ziua! In cat timp este obligat angajatorul să anunțe medicina muncii că eu sunt însărcinată? Și dacă am o sarcina cu un risc foarte mare de a pierde copilul in cat timp sunt obligați cei de la medicina muncii să îmi ofere acea scrisoare medicala cu care eu sa pot beneficia de concediu cu risc maternal?
Scrisoarea medicală o ofera m3discul dvs. curand ( medicul de obstetrica-ginecologie ca va urmareste sarcina) sau medicul de familie, m3dicul de medicina muncii doar afiseaza acest concediu.
Cititi OUG 96/2003-protectia maternitati la locul de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, acolo sunt specificate termenele.
Pana primiti concediul de risc maternal puteti lua concediu medical.
În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de către o salariata că este insarcinata, acesta are obligaţia să înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază îşi desfăşoară activitatea.

Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fracţionat, pe o perioadă ce nu poate depăşi 120 de zile, de către medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens, dar nu poate fi acordat simultan cu alte concedii prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare. (OUG 96/2003)

Certificatele de concediu de risc maternal se eliberează de medicul de familie sau de medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maximum 30/31 de zile calendaristice, pe o durată totală de maximum 120 de zile calendaristice, în întregime sau fracționat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au născut recent sau care alăptează.
(Normele de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc mult pentru răspuns!