Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua, am avut o relatie concubinaj in Italia care a durat 2 ani rezultand un copil. Recent ne am despartit, copilu a ramas la el obligandu ma sa ma intorc in Romania... Acum sunt in Austria la munca si as vrea sa stiu cum imi pot lua copilul de la el pentru a l aduce aici...
În situația în care minorul este în străinătate nu veți putea introduce acțiunea în România, deoarece este competentă doar instanta unde are domiciliu minorul. EXCEPȚIE face divorțul cu minori, pentru ca în cazul în care sunteți căsătoriți și dvs locuiți in România, atunci puteți introduce acțiunea la instanta din circumscripția teritoriala unde aveți dvs domiciliul. ART 914 cpc

editat- pentru a raspunde, apasati pe butonul " raspunde", nu pe ' citeaza", multumesc!
gi-jane2, moderator