avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie sa fac?

Proprietarul fondului aservit,pe terenul caruia am servitutea pe care ne-a blocat-o,inca nu s-a mutat in noua casa.Dorim sa ii trimitem notificari cu confirmare de primire(trimise de avocat).Cum procedez daca nu il gaseste la adresa,si nu ia la cunostinta de notificare?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.!
Cel mai recent răspuns: Aida2016 , utilizator 12:16, 9 Aprilie 2019
Oricum se va ajunge la proces ...asa ca deschideti dvs o actiune pt obligatia de a face ( de a debloca accesul )
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti trimite notificatea prin executor judecatoresc existand posibilitatea ca la afisare, comunicare sa se incheie un proces verbal.
Dar daca ii cunosc adresa de domiciliu din alte surse ,ii pot trimite acolo notificarea,fara sa intru sub incidenta legii protectiei datelor(GDPR)?
Pe jumatate din servitute,vecinul a pus gazon si aspersoare(caci e terenul lui si face ce vrea).
Ne tot zice sa il chemam in instanta,ca el nu ne-a incalcat noua niciun drept.Multumesc !
Nu aveti nici o treaba cu gdpr.
Multumesc din suflet pentru raspunsuri.Va doresc numai bine!

Alte discuții în legătură

Parcare servitute Aida2016 Aida2016 Am masina parcata pe prima parte a servitutii.Prima masina e a mea si in fata masinii mele este parcata masina proprietarului fondului aservit .El iese primul ... (vezi toată discuția)
Proprietarul fondului aservit a pus gazon pe jumătate din suprafața servituții de trecere. Îmi poate face plângere penală pentru distrugere dacă trec cu mașina peste gazon? Aida2016 Aida2016 Proprietarul fondului aservit,a pus gazon pe jumatate din suprafata servitutii de trecere constituita in favoarea noastra.A facut asta ca sa nu ajungem la ... (vezi toată discuția)