avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Termen raspun petitie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Termen raspun petitie

Buna ziua,
Potrivit OG 27/2002 prin petitie se intelege cererea, reclamatia, sesizarea sau propunerea...... .
Cum pot face diferenta privind petitiile ( termen de solutionare 30 zile +15 ) si o solicitare sau sesizare in care este imposibil de transmis raspuns in 30 de zile, fiind necesare anumite cercetari?
Pot realiza o procedura la nivelul institutiei, sau stabili un circuit al documentelor?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:40, 10 Aprilie 2019
Se poate stabili la nivelul institutiei o procedura privind circuitul documentelor.

sinonime : petitie - cerere - sesizare -solicitare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutionarea petitiilor in primarie animarsrl animarsrl Conform legii 233/2002 care aproba ordonanta 27/2002 cum se face diferenta dintre o petitie si o cerere a unui cetatean sau a unei organizatii care o depune la ... (vezi toată discuția)
Resurse umane floreadantes floreadantes lucrez intr-o primarie personal contractual am solicitat conform legi 188/1999 art.2 alin 3, si art 54 transformarea postului din contractual in functionar ... (vezi toată discuția)
Termen legal raspuns societate privata moshusm moshusm Buna ziua, In urma unei audiente solicitate de mine HR-ului,mi-a fots promisa o ancheta interna si de asemenea un raspuns.Au trecut 60 zile in care nu am ... (vezi toată discuția)