Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii cu handicap

Buna ziua, am un băiat de 29 de ani care prezintă simptome de schizofrenie, nu vrea sa meargă la medic, care este procedura
pentru a obține o pensie de boala tot restul vieții. Schizofrenia fiind o boala care nu poate fii vindecata niciodată, din câte am citit, trebuie sa aibe un certificat de handicap și pe urma se poate obține o pensie pe viața??
Nu exista pensie de handicap.
Exista pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap.
Cdele doua se pot cumula.

Detalii pensie de inva.liditate:

[ link extern ]

Detalii indemnizatie de handicap:

[ link extern ]