Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O prietenă m-a rugat să o împrumut cu o sumă mare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O prietenă m-a rugat să o împrumut cu o sumă mare de bani (40.000 euro) pentru o perioadă de timp. Vreau să o ajut, dar în același timp vreau și să mă protejez. Ce acte trebuie să fac?

Buna ziua, o prietena m-a rugat sa o împrumut cu o suma mare de bani (40.000 euro) pentru o perioada de timp, Vreau sa o ajut , dar in același timp vreau și sa “ma protejez”. Ce acte trebuie sa fac ? Este suficientă un înscris de mâna cu martori ? Trebuie făcut înscrisul la notar ? Sa cer înscrierea mea in CF ? ( as vrea sa fie costurile cât mai mici)
Manuela Rășină, administrator
Un contract de imprumut la notar cu ipoteca pe un imobil pe care il are in proprietate, altfel, nu !
Stipulati clar data scadenta.
Multumesc, știți cumva cât costa?
Intrebati la notar la unul sau mai multi. Indiferent cat va costa, merita pt dvs. Pretul se raporteaza oricum la suma imprumutata.
Nu cred ca va depasi 2000 de lei
Pretul il va plati imprumutata, desigur.

gi-jane2, moderator
Multumesc
Cred ca sunteti pe cale sa faceti o greseala. De ce nu-i ia dela banca ? Eu cred ca un refuz politicos se impune. Suma este prea mare. Vremurile sunt tulburi iar justitia este relativa. Sa fim seriosi, Nu exista niciun inscris care sa va protejeze. Un asemenea imprumut nu se da decat cu garantii imobiliare CERTE in proportie de 150% sau cu acoperire in bijuterii aur, in aceiasi proportie, care sa ramana la dumneavoastra pe perioada imprumutata. Fara suparare si fara rusine. Dealtfel sunt absolut sigur, ca daca investigati putin, o sa vedeti ca in mod sigur persoana are imprumuturi similare si dela alte persoane, colegi de munca sau case de imprumuturi. Este un mod de operare. Probabil a aflat ca ati vandut ceva recent si ca desigur dispuneti de banii acestia. De aici incolo incepe munca de convingere care se pare ca in cazul dumneavoastra a dat rezultate. V-a explicat cumva cum va produce in viitor banii acestia, ca sa-i returneze ? Stiu oameni, de conditie indubitabila, care se transforma cand au de returnat bani, incat sunt de nerecunoscut. Multi se spala pe maini de o prietenie pe banii acestia si dispar pe undeva prin Europa. Ar fi bine sa tineti cont de ceea ce spun eu acum. Personal mie, mi se pare un tupeu mult prea mare, insasi solicitarea unui asemenea imprumut. Nu cadeti in capcana, pentru ca nu o sa va mai vedeti banii !
viorel55, utilizator