Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate pune in executare o decizie ANPC?
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate pune in executare o decizie ANPC?

In urma unei sesizari la ANPC un comerciant a fost obligat sa-mi restituie suma achitata si sa ii returnez produsele.Este vorba de o cantitate insemnata de gresie. Am rugamintea sa-mi spuneti daca aceasta decizie poate fi pusa in executare avand in vedere ca respectiva firma refuza sa ridice marfa si sa restituie banii.Pot apela la un executorr judecatooresc? Multumesc!
Deciziile ANPC nu sunt titluri executorii pt a fi puse în executare.O sa fie nevoie sa obțineți o hotărâre judecătorească, printre probele pe care o sa le folositi anexati și raspunsul ANPC.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Intr-adevar. Decizia ANPC este de principiu. Practic, va fi baza cererii dvs. de chemare in judecata. Dar pentru punerea in executare aveti nevoie de o hotarare definitiva. Daca nu vor respecta nici hotararea instantei, o puneti in executare. Oricum, costurile pentru firma respectiva vor creste: onorarii avocati, taxe de timbru, onorarii executori.

Incercati sa ii chemati la o mediere. SI daca prin acordul de mediere isi asuma ca va restitui suma intr-un termen de X, aveti titlu executoriu.