Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari - bloc nou
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari - bloc nou

Buna ziua! Ne-am mutat de curand intr-un bloc nou. Recent s-a pus discutia infiintarii asociatiei de proprietari. Dezvoltatorul a "contactat" o firma externa care sa faca administrarea imobilului. Problema e ca sumele pe care le pretinde aceasta firma sunt foarte mari fata de ce mai exista pe piata. Din pacate, majoritatea apartamentelor din bloc nu sunt contractate iar dezvoltatorul detine majoritatea. La ultima sedinta a zis ca nu accepta nicio modificare la ROI/Statut sau vreo alta oferta de firma. Desi initial a zis ca el va infiinta asociatia fara nicio semnatura de la proprietari (pe motiv ca nu are nevoie de noi), dupa sedinta a inceput sa trimita mail-uri celor care nu au fost prezenti sa vina sa semneze pt infiintare. Din punct de vedere legal, putem face ceva? Nu vrem sa ramanem cu firma pe care a propus-o el, dar din pacate nici nu accepta vreo modificare sau alta propunere.
In situatia mentionata daca dezvoltatorul detine votul asupra mai multor apartamente,pana la vanzarea acestora,dezvoltatotul va decide avand majoritatea
Dupa vanzarea apartamentelor astfel incat dezvoltatorul sa nu mai detine prerogativa de "veto"veti putea modifica normele interne=ROI dupa interesul majoritatii
Buna ziua!
Nu este legal cum procedeaza ...
ART. 49 din legea 196/2018
(1) Hotararile asociatiei de proprietari sunt luate in adunarea generala a proprietarilor, iar executarea lor este incredintata comitetului executiv si administratorului.
(2) In vederea punerii in practica a hotararilor adunarii generale a asociatiei de proprietari, comitetul executiv al asociatiei de proprietari emite decizii in conformitate cu prevederile legii.
(3) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari se au in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar, membru al asociatiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliara;
b) pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar, membru al asociatiei, are o pondere egala cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna;
c) in situatia in care un proprietar detine o cota-parte indiviza de parti comune mai mare de jumatate din totalul cotelor-parti indivize de proprietate comuna din condominiu, ponderea voturilor de care el dispune este limitata, fiind egala cu suma ponderii voturilor celorlalti proprietari;
d) proprietarul, membru al asociatiei, poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
e) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta cel mult un membru absent, daca prezinta imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza. O copie a imputernicirii se ataseaza procesului-verbal al sedintei;
f) presedintele, membrii comitetului executiv, administratorul, cenzorul/comisia de cenzori sau alt membru al familiilor acestora nu pot primi mandat pentru a reprezenta un alt proprietar in cadrul adunarii generale;
g) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv;
h) administratorul, reprezentantul administratorului, sotul/sotia acestuia si alti membri ai familiei sale, daca sunt membri ai asociatiei de proprietari la care acesta este angajat, nu au drept de vot in probleme referitoare la activitatea administratorului.
Discutati si cu ceilalti proprietarii si vedeti cum actionati...
Ionut.ion, utilizator