Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Felul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Felul muncii

Buna ziua ,

Ce se intampla daca un angajat refuza sa faca altceva decat scrie in fisa postului .Adica attibutii (lucturi) care nu sunt trecute nicaieri nici in c.i.m. ,nici in fisa postului ,nici intr un checklist dupa care lucram .?

Se poate invoca ca n am ascultat de siperiorul direct ?

Multumesc frumos ?
In acest caz, poate fi cercetat disciplinar.

Codul muncii
Art. 247
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, poate fi cercetat disciplinar.

Codul muncii
Art. 247
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Ok,deci angajatorul ma poate obliga sa fac tot ce vrea el ,inclusiv lucruri care nu sunt trecute in c.i.m. sau fisa postului ?

Se poate ajunge la desfacerea c.i.m pt asa ceva ?
Multumesc !
autovag83, utilizator
Din mesajul initial s-a inteles cu totul altceva , decat ce sutineti dvs. in mesajul anterior.

Acele atributii trasate de angajator sunt mentionate intr-o decizie sau sunt date verbal?

Cornel Vasile a scris:

Din mesajul initial s-a inteles cu totul altceva , decat ce sutineti dvs. in mesajul anterior.

Acele atributii trasate de angajator sunt mentionate intr-o decizie sau sunt date verbal?

Sunt lucruri care nu sunt mentionate nicaieri ,in niciunact oficial ,fisa postului c.i.m etc .si pe care totusi le fac . Ideea era ce se intampla daca nu le mai fac .....?
Daca nu le mai faceti , atunci probabil se va decide incetarea c.i.m.