avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna ziua,

1. As vrea sa stiu cat ma costa succesiunea pt un apartament cu 3 camere in Bucuresti, deoarece a decedat bunica sotului meu si matusa lui vine din Canada sa faca actele, saptamana viitoare...... am inteles ca sunt costuri la 1500 - 1800 lei?

2. Apartamentul este pe numele bunicii decedate, tatal sotului meu a decedat acum 3 ani si au ramas mostenitori - matusa si sotul meu.
Ce parte i se cuvine fiecaruia?

Va multumesc din suflet pt ajutor!!!

O zi frumoasa va doresc!
Diana
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:34, 9 Aprilie 2019
1. Pentru costuri va adresați unui birou notarial cu toate documentele în fața.
2. Bunicul cand a murit?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunii de pe urma ambilor bunici se va face la notar.
Costurile nu vi le poate spune decat un notar functie de grilele lor, de tipul apartamentului (numar camere si modul cum sunt dispuse), de amplasare (cartier si etaj), de imbunatatiri, etc.
Sper sa aveti cadastru si intabularea. Sunt OBLIGATORII!.
Sper ca sotul sa fi dezbatut succesiunea de pe urma tatalui sau.
Daca au murit ambii bunici atunci se imparte in parti egale intre cei doi copii ai lor unul direct si unul prin reprezentare.
Nu sunt obligatorii cadastrul si intabularea.
Succesiunea se dezbate si fără.
Pentru partaj, insa, va sunt necesare masuratorile cadastrale, precum si intabularea.
Buna ziua, bunicul sotului nu era in acte.... a murit pe cand avea sotul meu cativa ani.
Tatal sotului in schimb, a murit acum 3 ani, dar nici el nu era in acte...
La succesiune, matusa spune ca trebuie trecut si sotul ei, deoarece are dreptul...

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral urmat de vanzare -cumparare cristinaiasi cristinaiasi Buna ziua. Vroiam sa va intreb a cat parte din mostenire imi revine in urma vanzarii unui teren la tara in urmatorul caz: -parintii mei au divortat cand ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am?-mostenire ella_camy ella_camy Ma izbesc de o problema si nu stiu ce drepturi am.Este vorba despre o mostenire. Bunica a decedat (de vreo 22 de ani). In urma ei au ramas in viata sotul si 2 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire dupa bunici ADELA.B ADELA.B Buna ziua , Ma confrunt cu o problema de dezbatere . Bunicii mei au decedat si tatal meu a decedat si nu s-a facut dezbaterea de mostenire asupra unui teren ... (vezi toată discuția)