Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul a luat din seif, fără știrea mea, banii de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul a luat din seif, fără știrea mea, banii de la nuntă și o sumă care aparținea mamei mele. Vreau să divorțăm, dar cum procedez ca să recuperez banii?

Buna ziua ,am si eu o intrebare am avut banii de la nunta+plus banii de pe un imprumut ai mamei in casa intr-un seif si sotul fara stirea mea i-a luat ...Vreau sa divortam dar vreau sa imi recuperez banii pe care i-a luat cum procedez ?
Ii veți recupera în urma partajului, însă trebuie să faceți dovada existenței și cuantumului!
Întâi divorțați, apoi solicitați partajarea bunurilor comune, în care intră și acea sumă.
Dacă se dovedește că banii care spuneți că sunt ai mamei nu v-au fost donati vouă, nu intră în masa partajabilă, urmând a fi restituiți acesteia.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Puteți dovedi că ia luat el`? Aveți martori sau imagini VIDEO`?
Dapix, utilizator
Multumesc frumos pt raspuns nu au fost donati au fost luati din banca de catre ea pentru a lua un imobil,acasta a fost vandut iar suma de bani a fost in urma vanzarii lui...la cine pot apela la un avocat sau notar pentru a recupera suma?
Sumele de bani dobandite cu titlu de dar de nunta pot fi supuse impartelii.

Insa trebuie sa demonstrati efectiv suma de bani primita, cu titlu de donatie.

Puteti depune documentele perfectate cu institutia creditoare, anume contractul de imprumut, extrasele bancare, dispozitiile de plata.

Actiunea de partaj poate fi promovata oricand, dupa divort, de principiu.

In cadrul partajului, uzati de proba cu inscrisuri, interogatorii, precum si martori.

Puteti depune si o plangere penala prealabila, pentru furt, savarsit intre soti.

Declaratiile dobandite pot fi folosite in cadrul procesului civil.

Contractați serviciile unui avocat!