Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Există vreun act normativ care obligă asociațiile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Există vreun act normativ care obligă asociațiile de proprietari/locatari să monteze electrovalve și detectoare de gaze pe scara blocului?

Exista vreun act normativ, prin care asociatiile de proprietari/locatari sunt obligate sa monteze electrovalve si detectoare de gaze, pe scara blocului?
Cu multumiri anticipate,
Manuela Rășină, administrator
Multumesc pentru link...dar, nu sunt lamurit....nici in art.129 si nici in art.144, nu se prevede obligativitatea montarii detectoarelor pe casa scarii!....
Mai citiți o data.

Decebal58 a scris:

Multumesc pentru link...dar, nu sunt lamurit....nici in art.129 si nici in art.144, nu se prevede obligativitatea montarii detectoarelor pe casa scarii!....

Din link-ul respectiv (INFORMARE ANRE):

"art. 144 alin. (1) “În încăperile în care există risc de intoxicări, incendii sau explozii cauzate de scăpările accidentale de gaze naturale acumulate, se prevăd detectoare automate de gaze naturale care acționează automat, prin electroventil, asupra robinetului de închidere.
Astfel, raportat la prevederile art. 144 alin. (1), pentru siguranța în alimentarea cu gaze naturale, se impune montarea detectoarelor automate de gaze naturale și pe casa scării pentru a putea fi detectate scăpările accidentale de gaze naturale.Conform prevederilor normelor tehnice în vigoare, robineții de închidere asupra cărora acționează automat electroventilul se prevăd, după caz:

a) înaintea fiecărui contor;

b) pe fiecare ramificație importantă;

c) pe fiecare conductă care alimentează grupuri de arzătoare montate la aparate, mese de lucru, laboratoare etc.;

d) la baza fiecărei coloane; dacă plasarea robinetelor de la baza coloanelor nu se poate face în condiții de securitate și estetică corespunzătoare, se admite montarea unui singur robinet pentru un grup de coloane care alimentează maximum 24 de puncte de consum."

Presupun ca stiti ce e ANRE
Ce nu stie dl Decebal este ce legatura are "casa scării" cu "incăperea" de la art 144.

Hint-uri pt dl Decebal:
1. DEX-online pt cuvântul "încapere"
2. Art 142 - vecin din același cartier cu articolul 144 împricinat.

Manuela Rășină, administrator