Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CONTRIBUTIA ASIGURATORIE DE MUNCA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CONTRIBUTIA ASIGURATORIE DE MUNCA

La Asociatiile de Proprietari cei cu contract de mandat nu se mai calculeaza cei 2,25%? de fiecare data cand introduc contributia asig de mca in D112 mi-l da pe zero.
Nu se datoreaza CAM pentru contractele de mandat la asociatiile de proprietari.
elenazan
Da doamna, dupa unii specialisti nu se calculeaza si nici nu se retine CAM.
Dupa altii, da. Ei considera aceste sume ca fiind ceva asimilat salariilor si conf. C.fiscal ar trebui sa se calculeze CAM la persoanele cu contract de mandat.
Eu/noi, ca si autorul topicului, suntem la mijloc. La cat de des se schimba codul fiscal, mergem si noi "pe burta". Parca vad ca in putin timp o sa se de-a un Ordin de la Mfin si o sa ne puna sa achitam din urma. Nu va faceti griji, suntem in vizor!
Daca uniii specialisti considera ca trebuie achitat, atunci sa ne explice cum trebuie introdus in D112 intrucat aceasta declaratie la contracte de mandat CAM 2,25% nu il calculeaza.
andregh, utilizator
Scrie clar in documentul emis de OMFP [ link extern ]
Eu v-am spus, guvernantii nostri schimba continutul ordinelor de trei ori pe zi si-odata noaptea... Nu mai stiu de unde/pe unde sa mai stranga surubul, asta este.
Pentru ca veni vorba, nici noi nu calculam si retinem cam la contractele de mandat, dar ne asteptam la o regularizare ca nu-i greu sa o faca! Mergem pe varianta de D112 unde se poate merge si asa!