Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atribuire loc de parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atribuire loc de parcare

buna ziua!
locuiesc in Oradea si in zona de domiciliu avem posibilitatea sa avem parcare de domiciliu. Trebuie achitata o taxa stabilita de consiliul local in ficare an.
Noi am cumparat apartamentul in 2016, dar ne-am mutat abia in 2017. vechiul proprietar a avut loc de parcare atribuit de asociatia de proprietari. in 2016 si 2017 abonamentul s-a facut pe numele vechiului proprietar.
in 2018 abonamentul a fost facut pe numele nostru.
mentionez ca in fiecare an se depune dosar la asociatia de proprietri pt a obtine locul de parcare.
totul a fost in regula fara nici un comentariu din partea asociatiei de proprietari.
anul acesta am depus iar dosar la asociatie si am fost personal la Serviciul Parcari sa ma asigur ca totul este legal.
de la asociatia de proprietari, precum si de la Serviciul Parcari mi s-a spus ca totul este ok.
ni s-a atribuit locul de parcare ca si anul anterior si am platit taxa.
Regula de atribuire era prin continuare (cine a avut anul trecut va primi in continuare)
In urma cu cateva saptamani am fost informati ca locul de parcare nu este atribuit legal si ca se va organiza licitatie pe locul nostru de parcare.
noi avem chitanta pe care scrie ca reprezinta "contravaloare paracre de domiciliu 2019"
va rog sa imi spuneti este legal ce se intampla?
am de gand sa particip la licitatie si sa licitez suma astfel incat sa obtin locul iar mai apoi sa acctionez in instanta Serviciul Parcari si Asociatia de proprietari.
Am vreo sansa sa imi recuperez banii si sa raman cu locul de parcare?
MULTUMESC!
Doamna,
Va impacientati si va faceti probleme degeaba.
Daca locurile de parcare sunt atribuite prin Servici Parcari, aveti achitata taxa anula - din ce cauza va creati probleme?
Ati fost informata de catre cine ca In urma cu cateva saptamani am fost informati ca locul de parcare nu este atribuit legal si ca se va organiza licitatie pe locul nostru de parcare.
Oricum, sa stiti ca problema parcarilor este o problema in toate orasele din tara, dar consiliile locale, prin acel serviciu parcari, gestioneaza foarte bine situatia.
Eu administrez o as. de locatari din Iasi si in ultima perioada de timp s-au prezentat proprietari la noi sa le atribuim locuri de parcare. Pai ce as. proprietari/locatari gestioneaza cumva si locurile de parcare si noi nu am stiut? Da de unde. I-am trimis la Serviciul parcari sa-si rezolve acolo problema.
Opinia mea: mergeti la Serviciul parcari si discutati acolo chestiunea.
Mult succes!

Adam Grecu a scris:

Doamna,
Va impacientati si va faceti probleme degeaba.
Daca locurile de parcare sunt atribuite prin Servici Parcari, aveti achitata taxa anula - din ce cauza va creati probleme?
Ati fost informata de catre cine ca In urma cu cateva saptamani am fost informati ca locul de parcare nu este atribuit legal si ca se va organiza licitatie pe locul nostru de parcare.
Oricum, sa stiti ca problema parcarilor este o problema in toate orasele din tara, dar consiliile locale, prin acel serviciu parcari, gestioneaza foarte bine situatia.
Eu administrez o as. de locatari din Iasi si in ultima perioada de timp s-au prezentat proprietari la noi sa le atribuim locuri de parcare. Pai ce as. proprietari/locatari gestioneaza cumva si locurile de parcare si noi nu am stiut? Da de unde. I-am trimis la Serviciul parcari sa-si rezolve acolo problema.
Opinia mea: mergeti la Serviciul parcari si discutati acolo chestiunea.
Mult succes!

De catre administratorul blocului am fost informati ca nu e legal.
La intrarea in scara s-a afisat un anunt ca se organizeaza lucitatie pentru anumite locuri de parcare, printre care si al nostru.
La serviciul Parcari am fost si mi s-a spus ca nu au ce discuta cu mine decat cu asiciatia de proprietari si ca da nu e atribuit legal. Aceeasi persoana mi-a spus cand s-au depus disarele ca totul este in regula si sa stau linistita
Doamna,
In primul rand nu mai folositi citate sau daca le folositi, folositi-le cum trebuie.

Chiar nu inteleg ce amestec are asociatia in toata aceasta poveste. In fine, mergeti la asociatie si discutati cu presedintele asociatiei, informati-va daca au vre-o procedura, un regulament in privinta atribuirii / stabilirii criteriilor de participare a proprietarilor la licitatie, daca aceste conditii au fost afisate la avizierul asociatiei, daca toti proprietarii au cunostinta despre toate acestea....
Mai multe nu am ce sa va spun. Poate Oradea apartine de alta tara/continent si regulile de atribuire a locurilor de parcare sunt altele. Chiar nu pot sa cred ca cei de la primarie sunt asa de incuiati - pe bune, poate mergeti intr-o audienta la primar sau viceprimai. Ei au cunostinta de toate aceste chestiuni?