Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat urbanism

pentru refacerea bordurii trotuarului de protectie deteriorat care inconjoara un bloc este necesar certificatul de urbanism?
Conform articolului 11 din Legea 50/1991, litera: h) lucrari de reparatii, inlocuiri ori reabilitari fara modificarea calitatii si formei arhitecturale a elementelor de fatada, daca aceste lucrari nu se executa la constructiile prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b)(se refera la monumente), astfel:
1. finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2. trotuare, ziduri de sprijin ori scari de acces;

Fiind vorba de bloc, presupun la oras. eu totusi va sfatuiesc sa cereti un acord de la Primaria respectiva.
equia, utilizator