avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident munca produs in Belgia
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident munca produs in Belgia

buna ziua .Am lucrat 7 luni cu contract de romania dupa cele 7 luni mi a facut angajatorul (patronul belgian contract belgia)dar dupa o luna jumatate mi am rupt ligamentul incrucisat de la piciorul drept .Accidentul am avut in romania acasa la mine.Nu pe teritorul belgian .Ma m operrat am anuntat patronul a spus sa trimit acte doveditoare am trimis .El nu a platit nimic .doar asigurarea de spitalizare .dupa 7 luni mi a desfacut contractul de munca fara sa fiu anuntat.accidentul sa intaplat in perioada 2017-martie 30.doresc sa stiu daca mai pot da in judecata cum pot face .?multumesc
Cel mai recent răspuns: adrian_ghelase70 , utilizator 01:51, 13 Aprilie 2019
Am inteles ca e contract nelimitat ( mai exact- pe perioada nedeterminata) dar conteaza cum e specificat timpul de munca, daca e specificat ca o luna lucrati si o luna sunteti liber...nu prea aveti ce face, de nu raspunde angajatorul ca v-ati rupt dvs. piciorul la fotbal, sau alta activitate, cand erati acasa. Banuiesc ca a prevazut asta undeva...de aceea trebuie citit contractul si celelalte acte...
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2019
Ionut.ion, utilizator
daca era imi spunea de prima data nu se poate ...dar el imi tot spunea sa trimit acte pentru concediu ...cand sa am facut 6 luni de la accident mi a desfacut contractul de munca .nu au spus ei un coleg mi a trazmis auzisera si el dar nu era sigur .Am sunat la firma au confirmat si le pare rau ..va incerca sa imi dea concediu medical.Adeverenta mediaca de la doctor am trimis la ei doar 3 sau 4 luni trebuia sa imi trimeata ei un document precum lucram acolo nu au vrut spunea la ei nu se da documente ,nu intelege ce doresc sau ce document .deci doctorul nu a mai putut sa imi dea adeverenta medicala si atunci probabil mi a desfacut contractul.stiu ca in contractul belgian pentru navigatori era platita pensia in luna care stateam acasa plus asigurarea .am avut colegii care au avut accidente si au fost platite concediile
Din discutia deschisa de dvs. nu am identificat elemente ca ar fi vorba de un accident de munca.
Inteleg ca in data cand s-a produs evenimentul, dvs. erati angajat al firmei belgiene, dar nu desfasurati o activitate de munca, specifica firmei, ci erati in liber. In acest caz se aplica legislatia actuala din Belgia.
Contactati un avocat roman care practica avocatura in Belgia. Gasiti pe internet.
Multumesc frumos .dumneavoastra cunoasteti un avocat in belgia sa al recomandati?
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2019
adrian_ghelase70, utilizator
Nu cunosc. Cautati pe internet sau intrebati la Baroului de avocati din orasul dvs.

Alte discuții în legătură

Accident de munca belgia soldat cu deces! Andreea MM Andreea MM Tatal meu a murit anul trecut intru-un accident de munca in Belgia ,iar spitalizarea vine de plata acasa ,iar noi nu avem nici-un act prin care sa aratam ca a ... (vezi toată discuția)
Accident de munca in belgia andy84960 andy84960 Buna ziua, imi puteti spune daca se scoate certificat medico- legal la accident de munca in Belgia, pe 22/04/2017 s,a intamplat sa ies din rând trezindu,ma ... (vezi toată discuția)
Accident de munca in belgia andy84960 andy84960 Buna seara....sunt in cautarea unui acocat care sa me reprezinte in Blegia mai exact in zona Limburg (tribunalul din Hasselt). Am reusit sa iau un avocat ... (vezi toată discuția)