Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CASATORIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CASATORIE

Buna ziua,cu o intrebare va deranjez,nepoata mea are dubla cetățenie română_sârbă,provine din o romanca si un sarb ,are pașaport romanesc dar ar vrea si buletin,sa se poată căsătorii cu prietenul ei cetatean sârb ca sa aibe si el drept de lucru in Austria,după ea...tin sa precizez ca mama ei cetatean român a decedat.Oare are dreptul sa isi facă buletin si sa se căsătorească in romania ca apoi sa plece in viena unde locuiesc?
Buna seara. Daca nepoata are dubla cetatenie si domiciliul stabil in Austria are doar pasaport. Mai sunt situatii in care ar putea sa isi scoata si CI.
N-are importanta in ce tara se casatoresc, daca pot dovedi ca sunt casatoriti, tot aia e pentru autoritatile de imigrare.

Dovada cetateniei romane se face cu carte de identitate sau pasaport romanesti, deci poate va avea nevoie de astfel de acte.
tgeorgescu, utilizator
Mulțumesc frumos, are pașaport romanesc, ar trebui sa își facă la ambasada în Viena și buletin romanesc oare?

tgeorgescu a scris:

N-are importanta in ce tara se casatoresc, daca pot dovedi ca sunt casatoriti, tot aia e pentru autoritatile de imigrare.

Dovada cetateniei romane se face cu carte de identitate sau pasaport romanesti, deci poate va avea nevoie de astfel de acte.

De ce i-ar trebui carte de identitate? Ce face cu ea? Din moment ce nu domiciliaza in Romania nu are nevoie de ea.
tgeorgescu, utilizator
Dacă se poate căsătorii doar cu pașaport atunci e ok.

tgeorgescu a scris:

De ce i-ar trebui carte de identitate? Ce face cu ea? Din moment ce nu domiciliaza in Romania nu are nevoie de ea.